Co jsou chino kalhoty a jak je správně nosit?

Jen málokteré kalhoty zkombinujete s tolika různými kousky oblečení. Chino kalhoty se staly synonymem pro komfort a eleganci. Přestože jim už ve 20. letech minulého století propadly v Americe davy lidí, jejich původní účel byl naprosto odlišný. Odkud se chino kalhoty vzaly a jak je nosit, abyste si ve společnosti neutrhli ostudu?

Co jsou to chino kalhoty?

Chino (nebo také chinos) jsou pánské společenské kalhoty vyrobené z krepového materiálu, který je elegantní a příjemný na nošení. Díky tomu je zkombinujete s formálním i volnočasovým oblečením a vždy budete vypadat skvěle. Oproti riflím jsou kapsy u chino kalhot na zadních a bočních stranách velmi nenápadné.

Hlavní předností krepových kalhot je ovšem jejich všestrannost. Snadno je zkombinujete téměř s jakýmkoliv kouskem oblečení, který vám zrovna visí v šatníku. A navíc si je můžete vzít jak na posezení s přáteli, tak na schůzku s obchodními partnery.

Nebylo tomu tak ale odjakživa. Právě naopak. Než se chino kalhoty staly oděvním trendem, jejich využití bylo poměrně monotónní a trvalo několik desítek let, než pronikly do světa módy.

8

Na počátku všeho stála armáda

I když dnes není na stránkách módních časopisů o chino kalhoty nouze, nebylo tomu tak vždy. První prototypy byly vyrobeny v 19. století pro britskou armádu. Její představitelé tehdy usilovně pátrali po oděvu vhodném pro boji v horkém a vlhkém prostředí, kterému museli čelit například vojáci nasazení v Indii.

Tkanina, kterou pro výrobu chino kalhot používali, se dovážela z Číny. Proto se v tehdejší společnosti vžil název „chino kalhoty“. Britskou armádní výstrojí se později inspirovalo také vojenské vedení v USA. V roce 1902 se chino kalhoty staly oficiální součástí uniformy, kterou oblékali američtí vojáci.

Vkusný a nadmíru pohodlný: Střih chino kalhot si zamilujete

Také v módním světě má své místo okřídlené rčení, že v jednoduchosti je síla. Dvojnásob to platí u chinos kalhot, jejichž střih je vcelku prostý. Nohavice jsou mírně zúžené a záhyby byste na většině modelů hledali marně.

Díky svému armádnímu původu jsou stále nejpopulárnější chinos kalhoty v zelené, béžové, šedé barvě, případně v jiných chladných odstínech. Na současném trhu jsou však také k dostání v elegantním černém provedení nebo živějších odstínech, které dodají vašemu zevnějšku extravagantní vzhled.

Jak nosit chino kalhoty: nebojte se kombinovat různé styly a barvy

Chino kalhoty bez problému zkombinujete s volnočasovými nebo business casual outfity. Sázkou na jistotu jsou pánské košile v rozmanitém střihu a střízlivých i živějších barvách. Chino kalhoty perfektně sladíte také s polo tričkem, svetrem nebo vestičkou.

Co se vhodné obuvi týče, i zde máte při výběru poměrně volnou ruku. S jedinou výjimkou: pokud jste menšího vzrůstu, volte spíše boty s vyvýšením – například pánské polobotky s podpatkem, díky kterým budete opticky vypadat vyšší.

7

Chino kalhoty totiž často dosahují pouze ke kotníkům, což by vám v kombinaci s nízkou obuví na výšce dvakrát nepřidalo. Navíc správně by chinos kalhoty měly ideálně končit právě nad kotníky. Rozhodně byste je neměli vláčet po zemi. Myslete na to při nákupu a změřte si správně míry.

Pokud jste však se svou výškou spokojeni, nemusíte se nijak omezovat. V letních měsících se k chino kalhotám nemusíte bát nazout pantofle nebo žabky. V chladnějším období vyměňte letní obuv za značkové tenisky či mokasíny. Fantazii se meze nekladou.

A nakonec nezapomeňte na stylové doplňky. Kožený pásek, luxusní pánské hodinky nebo sluneční brýle podtrhnou váš vytříbený vkus a po příchodu do společnosti vám spolehlivě zajistí pozornost všech přítomných. Pak už bude jen na vás, zda tuto výhodu využijete ve svůj prospěch.