Známe barvu roku 2024. Co symbolizuje a jak ji nosit?

Pocit sounáležitosti, smír či naděje. Nejen tyto hodnoty jsou typické pro barvu letošního roku, kterou již tradičně vyhlašuje americký Pantone Color Institute. Odkud se nápad na volbu barvy roku vzal? A jak novou barvu zařadit do šatníku, abyste se ve svém outfitu cítili šik na každém kroku? Odpovědi najdete v tomto článku.

BLOG (600 × 400 px)566

Barva roku: myšlenka, která přežila již čtvrtstoletí

Barvu roku vyhlašuje Pantone Color Institute již 25 let. Výkonná ředitelka a uznávané odbornice na barvy Leatrice Eiseman uvedla, že na počátku stál záměr rozvířit mezi módními nadšenci diskuzi o barvách. Tak se na konci minulého tisíciletí zrodil nápad na vyhlášení barvy roku, kterou každoročně vybírá porota složená z odborníků z celého světa.

                          

Porotci však nehledají inspiraci zdaleka jen v módním odvětví. Naopak – dlouhodobě sledují trendy například v herním či filmovém průmyslu, ve světě sportu a sociálních sítí nebo v oblasti textilních materiálů. Vítězná barva tak má odrážet celkovou náladu ve společnosti a reagovat na aktuální společenské dění.

TIP: Nevhodná barva oblečení je pouze jedním z obvyklých módních přešlapů. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby při výběru oblečení. Později si tak třeba ušetříte nejednu trapnou chvilku.

Odstín, který potěší na těle i na duší

 Světle broskvový odstín Peach Fuzz, který se stal letošní barvou roku, evokuje jemnost, eleganci, ale i lásku a pocit sounáležitosti s komunitou.

Ve světě módy je tato barva spojována s přírodní krásou, lehkostí i nadčasovostí. Zároveň nabízí pestrou škálu možností pro experimentování s texturami nebo prvotřídními materiály – jako například bavlna či kašmír, které jsou nádherně hebké a na dotek neodolatelné.

Pokud rozšíříte svůj šatník o oblečení z těchto materiálů, můžete si být takřka jistí, že se v nich budete cítit příjemně a pohodlně za jakékoliv situace.

TIP: Nemusíte být uznávaný módní návrhář, abyste dokázali vybrat ideální barvu outfitu pro každou příležitost. Přečtěte si, jak kombinovat různé barvy oblečení, abyste se za každé situace před ostatními blýskli svým vytříbeným vkusem.

I když primárním cílem porotců, kteří barvu roku vybírají, není určování módních trendů, bude mít tato událost na oděvní trendy v nadcházejících měsících zásadní vliv.

Jak se hodit do gala v barvě roku?

Již brzy se tak nejspíš dočkáme módních kolekcí, které se nově ohlášenou barvou roku inspirují. První „vlaštovky“ už jsou na světě: prohlédněte si dlouhé šaty #VDR ve svěžím broskvovém odstínu, které pocházejí z dílny předních italských návrhářů.

Odstín Peach Fuzz však sladíte i s dalšími barevnými odstíny. Skvěle vynikne v kombinaci se světle šedou nebo elegantní béžovou. Co třeba přiléhavý béžový svetr s kapucí, ve kterém se budete cítit jako v bavlnce i za nevlídného počasí?

Svůdného vzhledu dosáhnete ve spojení s růžovou či zelenou barvou, které se skvělé hodí pro nadcházející jaro.

Milovníci kontrastních odstínů se však nemusí obávat sladit broskvové tóny s tmavě modrou, fialovou, nebo dokonce černou. Vsaďte například na tmavé šaty , ve kterých zanecháte perfektní první dojem i na formálnější celovečerní akci. A nezapomeňte ani na drobné doplňky v podobě pásku či nádherného šperku, které vyladí váš outfit k dokonalosti.

BLOG (600 × 400 px)

Sledujte nás a zůstaňte v obraze

Chcete oživit svůj šatník (nejen) v barvě roku 2024? Podívejte se na další módní trendy pro nadcházející rok.

Budete tak mít dokonalý přehled o tom, co se ve světě módy právě šustne, a žádná novinka z oděvního světa vás jen tak nepřekvapí.