Jak vyčistit kabelku zvenčí i zevnitř?

Má vaše kabelka již nějaký ten pátek za sebou a na jejím vzezření je to znát? Nemusíte si okamžitě pořizovat nový model. Někdy stačí kabelce dopřát trochu péče a zakrátko bude skoro jako nová. Poradíme vám, jak vyčistit povrch i podšívku, abyste se za svou kabelku nemusely na veřejnosti stydět.

00 (1)

Jak vyčistit koženou kabelku?

Značkové kabelky z kůže pořídíte již od několika tisíc korun, což dnes není žádná horentní částka. Pokud však nechcete po několika měsících měnit svou dosavadní koženou kabelku za novou, je potřeba se o ni náležitě starat.

Hned po zakoupení je nutné kabelku naimpregnovat. Tím ochráníte její povrch před vlhkostí, mastnotou a nečistotami. Pro tyto účely jsou ideální impregnáty ve spreji nebo krému (podle druhu kůže), které seženete ve specializovaných prodejnách. Používáte-li kabelku pravidelně, impregnování by mělo probíhat minimálně jednou měsíčně.

TIP: Přečtěte si, jaké druhy kabelek existují a jak je správně nosit, abyste po příchodu na společenskou událost nemuseli čelit tázavým pohledům svého okolí.

00 (2)

Jestliže náhodou svou koženou kabelku umažete, nepanikařte. Pokud se do čištění skvrn pustíte včas, většinou stačí povrch kabelky otřít vlhčenými ubrousky nebo navlhčeným měkkým hadříkem.

Na zašlé nečistoty jsou vhodnější čisticí pěny, díky kterým odstraníte z povrchu kůže ohmaty nebo drobná zabarvení od riflí či saka. Čisticí pěnu nanášejte na zašpiněná místa v malých množství, aby dámská kabelka při údržbě ještě více neutrpěla.

Jak vyčistit semišovou kabelku?

Kabelky z broušené kůže (semiše) bývají náchylnější k zašpinění, protože více zachytávají prach a jiné nečistoty z okolí. Jejich údržba si tedy vyžaduje více času a pozornosti.

Stejně jako kůži je nutné i semišové značkové kabelky pravidelně impregnovat. Světlejší barvy však někdy po aplikaci impregnačních přípravků lehce ztmavnou. Proto raději impregnát nejprve otestuje nanesením na místo, které není u kabelky tolik na očích.

Menší nečistoty odstraníte ze semišové kabelky gumovým kartáčkem, s jehož pomocí udržíte hezký vzhled kabelky po delší dobu. Po „učesání“ kartáčkem stačí povrch dámské kabelky přejet bílým hadříkem.

00 (3)

S odolnější špínou si poradí pěna na semiš, kterou vždy aplikujte podle návodu od výrobce. V případě, že jde o výraznější skvrny, bývá jednodušší svěřit semišovou kabelku do rukou profesionálů, kteří mají s čištěním materiálům více zkušeností.

TIP: Nechcete věnovat čištění kabelky příliš mnoho času? Pořiďte si raději model vyrobený z kůže. Na rozdíl od semiše totiž vyžadují menší péči.

Jak vyčistit kabelku z umělé kůže?

Při čištění kabelek z koženky platí podobná pravidla jako ve výše uvedených případech. Klasické nečistoty, případné drobná zabarvení od legín nebo jiných druhů kalhot stačí omýt za pomocí navlhčeného hadříku.

Při čištění nepoužívejte nadměrnou sílu, abyste povrch kabelky nepoškodili. Následně se krouživými pohyby pokuste odstranit usazenou špínu.

Na internetu najdete spoustu dalších rad, jak při čištění kabelky z umělé kůže postupovat. Některé z nich zahrnují použití čistících prostředků do domácnosti, zubní pasty nebo odličovadla.

Nejste-li si jistí, nejjednodušší je zeptat se na prodejně nebo ve specializované firmě, které se na čištění podobných materiálů zaměřuje.

Jak vyčistit vnitřek kabelky

Abyste se nemuseli bát otevřít svou kabelku na veřejnosti, není od věci ji občas vyčistit také zevnitř. Máme pro vás několik osvědčených rad jak na to.

1. Zbavte se nepotřebných předmětů. Použité papírové kapesníčky, obal od nedojené tyčinky nebo prázdná lahvička od parfému? Pryč s nimi. Nepoužívané předměty zabírají ve vaší kabelce místo a zbytečně zvyšují její hmotnost, což vám na komfortu při jejím každodenním nošení také dvakrát nepřidá.


2. Převraťte podšívku. Nastal čas obrátit kabelku “naruby”. Předtím, než se pustíte do čištění vnitřních prostor kabelky, odstraňte drobečky a jiná drobná smítka, která se na podšívce lehce zachytí.

00 (4)

3. Vyčistěte podšívku a nechte ji řádně oschnout. Šmouh od rtěnky nebo inkoustu se zbavíte za pomocí hadříku, který před použitím namočte do mýdlové vody. Jakmile budete s čištěním hotoví, nechte podšívku vyschnout při pokojové teplotě na suchém místě.

TIP: Dámské kabelky nedávejte uschnout na topení. Zejména u výrobků z kůže totiž může působením vysokých teplot docházet k deformacím materiálu.

4. Udržujte v kabelce pořádek. Psací potřeby nebo brýle nešetrným přenášením lehce poškodíte. Pokud se vám v kabelce navíc smísí s dalšími věcmi, může jejich dohledání trvat celou věčnost.

Řešení? Uložte křehké předměty do pouzder. Ochráníte je před újmou a snadno je v útrobách kabelky dohledáte, až je budete potřebovat.

Ať už máte crossbody kabelku nebo psaníčko, vždy jim věnujte odpovídající péči. Prodloužíte jejich životnost, a i po letech nošení bude stále vypadat skvěle.